Inca doua partide de verificare pentru Olimpia CSU Brasov

poza1Profitand de amanarea meciurilor din primul tur al Cupei Romaniei, Olimpia CSU Brasov, a disputat la finalul acestei saptamani doua partide de verificare in compania formatiilor ZKK Vrsac si a campioanei Romaniei, BC Univ. ICIM Arad.

Vineri, „olimpicele” au trecut cu 65-47 de formatia din Serbia in urma unui joc bun al formatiei brasovene.Scorul pe sferturi: 23-12, 14-12, 9-17, 19-6.

Pentru Olimpia au marcat: Dewitt C.-17 puncte,Kovacevic Z.-15 puncte,Haas A.-10 puncte, Bucevac N.-9 puncte, Avram S.-7 puncte, Irimia G.-5 puncte, Erak V.-2puncte.

poza2Sambata, elevele lui Dan Calancea au jucat de la egal la egal timp de trei sferturi cu campioana Romaniei, dar din cauza oboselii acumulate in jocul de vineri acasa la ZKK Vrsac si a timpului petrecut pe drum, Olimpia s-a vazut nevoita sa cedeze cu scorul de 64-78 (pe sferturi 14-20, 24-18, 17-19,9-21).

Au marcat pentru Olimpia CSU Brasov: Kovacevic Z-18 puncte, Erak V.-13 puncte, Bucevac N.-13 puncte, Dewitt C.-9 puncte, Haas A.-6 puncte, Irimia G.-5 puncte.

De mentionat faptul ca ambele partide s-au desfasurat in deplasare.

In cursul acestei saptamani Olimpia CSU Brasov va mai disputa o ultima partida de verificare in compania celor de la Nova Vita Tg. Mures la Sala Sporturilor „D.P. Colibasi”.

Astfel, echipa brasoveana a intrat in linie dreapta in ceea ce priveste startul in Liga Nationala de Baschet feminin sezonul 2013-2014.Olimpia CSU Brasov debuteaza pe teren propriu sambata, 5 octombrie 2013 ora 18.00, in compania celor de la CSBT Alexandria. Partida se va desfasura la Sala Sporturilor „D.P. Colibasi”, iar intrarea va fi libera.